KonkursyOgłoszeniaŻycie szkoły

Konkurs fotograficzno-literacki „Praga – tu bije serce prawej strony miasta”

Opis konkursu:

Praga to miejsce pełne historii, niezwykłych ulic, kamienic, parków i ludzi.
Każde miejsce ma swoją opowieść — pamięta dawne czasy, ważne wydarzenia i codzienne życie mieszkańców.

Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie współczesnej fotografii wybranego miejsca znajdującego się na terenie Pragi-Północ lub Pragi-Południe oraz napisanie krótkiego tekstu inspirowanego pytaniem:

„Co widziało to miejsce?”

Uczeń może opowiedzieć:

  • jak dane miejsce mogło wyglądać kiedyś,
  • jakie wydarzenia mogło pamiętać,
  • co zmieniło się tam dziś,
  • dlaczego jest ważne lub ciekawe.

Praca ma połączyć:

  • fotografię,
  • wyobraźnię,
  • historię,
  • współczesny obraz Pragi.

Regulamin konkursu

1. Organizator

Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 143 w Warszawie.

2. Cele konkursu

Celem konkursu jest:

  • poznawanie historii i współczesności warszawskiej Pragi,
  • rozwijanie zainteresowań fotograficznych i literackich,
  • kształtowanie wrażliwości na lokalne dziedzictwo,
  • rozwijanie kreatywności uczniów,
  • zachęcanie do odkrywania ciekawych miejsc w swojej dzielnicy.

3. Uczestnicy konkursu

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów Szkoły 143 w Warszawie (klasy 1–8.)

Ocena prac odbędzie się w dwóch kategoriach wiekowych:

  • klasy I-III
  • klasy IV – VIII


4. Zadanie konkursowe

Każdy uczestnik przygotowuje:

1) Jedną fotografię

Zdjęcie powinno przedstawiać miejsce znajdujące się na terenie Pragi-Północ lub Pragi-Południe, np.:

  • ulicę,
  • kamienicę,
  • park,
  • podwórko,
  • mural,
  • pomnik,
  • most,
  • plac,
  • budynek,
  • inne charakterystyczne miejsce.

Fotografia musi być wykonana samodzielnie przez ucznia. Prace nie są zwracane uczestnikom konkursu.

2) Krótki tekst

Do fotografii należy dołączyć tekst inspirowany pytaniem:

„Co widziało to miejsce?”

Tekst może mieć formę:

  • opowiadania,
  • wspomnienia,
  • opisu,
  • listu,
  • legendy,
  • wiersza,
  • historii opowiedzianej przez dane miejsce.

Uczeń może napisać:

  • co działo się tam dawniej,
  • jakie historie pamięta to miejsce,
  • jak zmieniło się ono na przestrzeni lat,
  • co czuje dziś, patrząc na nie.


5. Wymagania dotyczące pracy

Klasy 1–3

  • tekst: minimum 3 zdania (możliwa pomoc rodzica lub nauczyciela w zapisaniu tekstu.)


Klasy 4–8

  • tekst: od 100 do 300 słów.


6. Kryteria oceny

Jury będzie oceniało:

  • zgodność pracy z tematem,
  • pomysłowość i oryginalność,
  • umiejętność połączenia fotografii z tekstem,
  • emocje pracy,
  • walory literackie i estetyczne.


7. Termin i sposób składania prac

Prace należy dostarczyć do dnia: 10 czerwca 2026

Forma oddania prac:

  • Prace oddajemy do nauczycieli: historii (p. Sylwia Bilska-Żmuda) geografii: (p. Macieja Wroniszewskiego) lub do sekretariatu szkoły.
  • Zdjęcia muszą być wydrukowane (najlepiej na papierze fotograficznym)
    w formacie A4 (21 x 29,7 cm).
  • Tekst literacki dołączamy do zdjęcia, musi być wykonany na papierze, napisany ręcznie lub wydrukowany.
  • Zdjęcie i tekst na odwrocie podpisujemy według klucza: imię i nazwisko ucznia , nazwa klasy, własny tytuł pracy.

    8. Nagrody

* Dla laureatów przewidziane są dyplomy i nagrody rzeczowe.

* Najciekawsze prace zostaną zaprezentowane podczas szkolnego pikniku w dniu 12.06.2026.


Regulamin oraz zgoda rodziców / opiekunów na udział do pobrania w linku poniżej

https://drive.google.com/file/d/1vH2oD3nPOGYIDmFci9NYWR1zowgBmS2g/view?usp=sharing