Szkoła Podstawowa nr 143 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie
ProjektyWydarzeniaŻycie szkoły

Akcja “Żonkile”

19 kwietnia 2024 roku obchodziliśmy 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Akcja “Żonkile” stanowi hołd dla tych, którzy w tragicznych okolicznościach walczyli o swoją godność.

Jak to się stało, że żółty wiosenny żonkil stał się symbolem tej akcji? Jednym z ocalonych z getta był pan Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, uczestnik powstania warszawskiego, lekarz kardiolog, działacz społeczny, dr nauk medycznych, Kawaler Orderu Orła Białego. Co roku, w rocznicę powstania 19 kwietnia, otrzymywał on od anonimowej osoby bukiet żółtych kwiatów, często żonkili, które składał pod pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Następnie sam każdego roku przychodził z żonkilami pod ten pomnik.

Żółty papierowy żonkil stał się symbolem hołdu i pamięci dla uczestników powstania. Inicjatywa trwa już od 12 lat i wpisała się na stałe w krajobraz Warszawy. W stolicy na trawnikach i skwerach od kwietnia kwitną żółte kwiaty, w większości żonkile, które są zapowiedzią wiosny i nierozerwalnie związane są z pamięcią o walczących powstańcach i cywilach z 1943 roku.

Skip to content