Szkoła Podstawowa nr 143 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie
ProjektyWarsztatyŻycie szkoły

Prawa Dziecka w 3c

W dniach 20 – 24 listopada uczniowie z klasy 3c realizowali projekt “Prawa dziecka – ważna sprawa” z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. W tych dniach poznaliśmy postać Janusza Korczaka i jego ogromny entuzjazm, którym wzmacniał swoich podopiecznych.

Przypomnieliśmy sobie Prawa Dziecka zapisane w Konwencji o Prawach Dziecka oraz z omówiliśmy sytuacje łamania praw w odniesieniu do znanych postaci z baśni takich jak: „Calineczka”,” Dziewczynka z zapałkami”, czy „Królewna Śnieżka”. Spotkaliśmy się z Mediatorami, którzy rozwiązują sprawy sporne na terenie naszej Szkoły.

Poznaliśmy Panią Sędzinę Sądu Panią Urszulę Rosochacką, którą przybliżyła nam pracę prokuratora, obrońcy, sędziego i atrybuty związane z tym zawodem. Dodatkowo Mikołaj poprowadził lekcję odwróconą, omawiając respektowanie Praw Dziecka w innych krajach. To były bardzo ciekawe zajęcia. Dzięki nim wiele się nauczyliśmy.

Jak powiedział Paulo Coelho, “Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił tego, czego się pragnie.” Będziemy starali się przekazać tę widzę starszym. Chcielibyśmy też, aby każde dziecko “gdy będzie się śmiać, śmiał się z nimi cały świat”. (Janusz Korczak)

Skip to content