Szkoła Podstawowa nr 143 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie
Prace uczniówProjekty

„Dotknęliśmy Przeszłości”

W klasach 2a i 2c odbyły się dwa warsztaty archeologiczne.

            Na pierwszych warsztatach „Czasem na glinie, czasem na pergaminie” – poznaliśmy historię powstania i rozwoju pisma od  najdawniejszych czasów do dzisiejszych drukarek. Zapoznaliśmy się z procesem wytwarzania przez Egipcjan papirusa i samodzielnie odczytaliśmy tekst  napisany prawdziwymi hieroglifami. A jak się zabezpieczało wtedy list? To były ciekawe ćwiczenia z lakiem.

                Kolejne warsztaty: „Yabadabadoo – o życiu ludzi w epoce kamienia” przeniosły nas w odległe czasy. Dowiedzieliśmy się  jak wyglądali nasi dalecy krewni i czy byli do nas podobni, oglądaliśmy model  czaszki Australopiteka i kości mamuta. Nauczyliśmy się sposobów rozpalania ognia, a także robiliśmy otwory za pomocą krzemowej wiertarki w elementach potrzebnych do zrobienia naszyjnika. Na końcu ulepiliśmy paleolityczną figurkę z gliny. Cofnięcie się w czasie tak nas zafascynowało ,że umówiliśmy się na kolejne ciekawe spotkanie.

Skip to content