Szkoła Podstawowa nr 143 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie
Prace uczniówŻycie szkoły

Narysuj sobie coś z Moneta

180 lat temu, dokładnie 14 listopada urodził się Claude Monet, który jest uznawany za jednego z twórców kierunku impresjonizm. Termin ten pochodzi od tytułu obrazu „Impresja” przedstawiającego wschód słońca, a znajdującego się w zbiorach paryskiego muzeum. W Polsce mamy tylko jeden obraz tego artysty „Plaża w Pourville” (od 1906 roku) i wiele sensacyjnych wydarzeń z nim związanych. W czasie wojny obraz został wywieziony do III Rzeszy, a następnie jako „mienie zdobyczne” do Leningradu. Do Polski powrócił w 1956 roku i znalazł swoje miejsce z Muzeum Narodowym w Poznaniu, ale pewnego dnia… został skradziony! I to w biały dzień, a pracownicy muzeum odkryli to dopiero po kilku dniach, gdy marna kopia zaczęła odklejać się od ramy! Złodziej obrazu wpadł w ręce policji dopiero po 10 latach, a obraz powrócił do muzeum. My pytamy: po co kraść? Nie lepiej po prostu narysować sobie coś z Moneta?

Skip to content