Szkoła Podstawowa nr 143 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie
ŚwietlicaWydarzeniaŻycie szkoły

Międzynarodowy Dzień Empatii

,,Już niedługo wszyscy zrozumiemy, że empatia jest najtwardszą i najważniejszą walutą na świecie.”

/ ,,Empatia wzmacnia dzieci. Trzyma cały świat razem” Jesper Jull, Helle Jensen i inni /

Dzień 2 października był dla ,,świetliczków” bardzo pracowity, ale także pełen edukacyjno – artystycznych atrakcji. Po cyklicznym poranku ze słuchowiskiem, odbyła się pogadanka na temat empatii. Razem z pierwszakami oraz drugoklasistami zadawaliśmy sobie pytania, co jest dla nas ważne. Dzieci dowiedziały się, że poprzez odkrywanie i rozwijanie swoich zainteresowań mogą lepiej poznać siebie, a poprzez wyrażanie swoich emocji nauczą się wrażliwości, dzięki której będą dostrzegać i rozumieć potrzeby innych. (Dorośli doskonale wiedzą, że nie można stać się empatycznym wobec kogoś, jeśli nie rozumiemy siebie i swoich emocji.)

Następnie w czasie zajęć kreatywnych uczniowie klas 1. i 2. wykonali plakat z okazji Międzynarodowego Dnia Empatii. Za wytrwałą pracę dzieci otrzymały nagrodę artystyczną, czyli obejrzenie klas trzecich w trakcie zajęć tanecznych, które prowadzi Pani Jolanta Postek.

Nasza świetlica włączyła się także aktywnie w akcję Szkolnego Dnia Tabliczki Mnożenia. Uczennice klasy 8D przeegzaminowały jedną z Pań – Wychowawcę klas 1. i 2. Po podaniu właściwych odpowiedzi – wyników mnożenia i dzielenia, Nauczycielka otrzymała odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia.

A, propos… Empatia wzmacnia dzieci. Trzyma cały świat – to wcale nie przesadzony tytuł. Książka (…) zaprasza do siebie wszystkie osoby chcące rozwijać w sobie wrażliwość, aby być w stanie usłyszeć cichy głos własnego serca. Zachowując bowiem harmonię między głosem serca a rozumu, sprawiamy, że jesteśmy szczęśliwi jako ludzie i podejmujemy właściwe, wyważone decyzje, których później nie żałujemy w przyszłości. Niewątpliwym atutem książki jest jej prosty język, co sprawia, że mogą ją czytać również dzieci. Niektóre, zawarte w niej ćwiczenia zostały właśnie do nich skierowane. Empatia uczy dzieci wewnętrznej siły, która jest niezbędna, aby przetrwać w tym trudnym, często bezdusznym świecie, gdzie nie ma miejsca na drugiego człowieka. Zrozumienie siebie i drugiego człowieka jest kluczem, który prowadzi dorosłych i dzieci ku szczęściu (…)

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,
zapraszam do lektury –
Katarzyna Cienkowska

Skip to content