Szkoła Podstawowa nr 143 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie
Prace uczniówŻycie szkoły

Obchody Międzynarodowego Dnia Liczby Pi

14 marca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. W naszej szkole uczniowie klasy 4a, 4e i 5d również świętowali tego dnia. Na lekcjach matematyki odbył się konkurs związany z bohaterką dnia. Uczniowie rywalizowali ze sobą drużynowo, mając do wykonania 4 zadania. W pierwszej części uczniowie zobaczyli krótki filmik pt. „Historia liczby Pi”, a następnie wypisywali zdobyte informacje o liczbie Pi. Kolejna część sprawdzała pamięć – uczniowie podjęli próby zapamiętania jak największej liczby cyfr rozwinięcia dziesiętnego ludolfiny. Trzecie zadanie polegało na wypisaniu wyrazów zawierających słowo „pi”. Ostatnim zadaniem była szeroko rozumiana twórczość o solenizantce. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą, pomysłowością i kreatywnością. Oto kilka przykładów twórczości uczniów:

Poszedł Nokio do sklepu, bo szukał Pi.
Znalazł tam Pi i zapytał czy nie przyczepi się do niego.
Pi się zgodziło i Nokio wyszedł jako Pinokio.

Gabrysia Buko, Kacper Rokita, Stefan Wójcik, klasa 4a

Była sobie piła
na piwnicy żyła
Jak tej pile pękło „ła”
to zostało same „pi”
Tak powstała liczba Π

Edyta Wójtowska, Marcin Mucha, Julia Köllő, klasa 4e

Nasza Π sobie śpi. Po przecinku sto liczb ma
i może jeszcze więcej ma.
Nikt nie umie jej policzyć, choćby cały rok miał liczyć
Liczba Π, liczba Π
u nas sobie słodko śpi
Rzędów nieskończoność jest
Zgubi się tam każdy pies
Liczba Π fajna jest
z nią zabawa toczy się!
Wielka jak Internet cały
nie policzysz jej ty mały!
Liczba Π, liczba Π
u nas sobie słodko śpi
Rzędów nieskończoność jest
Zgubi się tam każdy pies

Nikola Gebler, Wit Kubicki, Zosia Adamowicz, klasa 5d

Skip to content