Szkoła Podstawowa nr 143 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie
Prace uczniówWarsztatyWycieczkiŻycie szkoły

Uczniowie klasy 1a na tropie map fantasy!

Z okazji Tygodnia Bibliotekarzy połączonego z realizacją Klasowego Projektu „Czytanie to poznawanie” poczuliśmy pragnienie czytania i udaliśmy się Biblioteki na ul. Egipską. Spotkaliśmy się tam z autorską serii “Ziemia winowajców”, Panią Anną Strzelczyk-Cichosz i Panią Łucją Lompart – Bibliotekarzem.

Podczas zajęć warsztatowych, na podstawie krótkiej prelekcji autorki Anny Strzelczyk-Cichosz, tworzyliśmy własne mapy fantastyczne. Ale najpierw dowiedzieliśmy się, że mapy fantastyczne to ilustracje, które często znajdują się na początku książek fantasy. Służą one do przedstawienia wykreowanego przez autora świata, w którym rozgrywa się akcja powieści. Są to szczegółowe grafiki, które pomagają czytelnikowi zorientować się w geografii fikcyjnego uniwersum, ułatwiając śledzenie podróży bohaterów i zrozumienie relacji przestrzennych między różnymi miejscami. A pierwszą znaną mapą fantastyczną jest ta stworzona przez Tomasza Morusa dla jego dzieła “Utopia”. Jednak to J.R.R. Tolkien zasłynął z umieszczania map w swoich książkach, takich jak “Władca Pierścieni”, gdzie mapa Śródziemia stała się ikonicznym elementem tego gatunku.

Nasze prace oprócz prezentacji na stronie szkoły będzie można oglądać w Galerii Biblioteki Publicznej na ul. Egipskiej. Bo wiecie co? “Wszystkie dzieci rodzą się artystami. Sztuka polega na tym, by pozostać nimi do końca życia.” Pablo Picasso

Skip to content