Szkoła Podstawowa nr 143 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie
WycieczkiŻycie szkoły

Kolorowy świat neonów

Każdego dnia wchodząc do szkoły mijamy nasz neon nad głównym wejściem. Gdy w jesienne i zimowe dni wychodzimy z popołudniowej zmiany, neon się świeci i można go podziwiać w pełni. Ale jak właściwie działa? Jaka jest w ogóle historia tego wynalazku? Korzystając z programu “Warszawa z klasą. Klasa w Warszawie” udaliśmy się do Muzeum Neonów (kilka przystanków od szkoły to dużo bliżej niż do Las Vegas :D). Dowiedzieliśmy się w nim, kto wynalazł neony, w jakim kolorze świecą bez elementów koloryzujących, który neon w muzeum jest najstarszy, a który został naprawiony 3 miesiące temu.

Najważniejszym pytaniem było jednak dlaczego neon to neon, a kiedy dowiedzieliśmy się, że neon jest gazem, który unosi się w powietrzu, to po prostu przestaliśmy oddychać, na chwilę… Dzięki wspaniałej przewodniczce mogliśmy również samodzielnie sprawdzić, które elementy (odłączonego od prądu) neonu działają i w jakim kolorze świecą. Część naszej wizyty w muzeum to wielka sesja fotograficzna, która również sprawiła nam wiele radości. Po powrocie do szkoły każdy zaprojektował swój własny neon; obecnie poszukujemy wykonawców, co nie jest proste – nie jest łatwo znaleźć prawdziwego neonowca.

Skip to content