Kosmiczny pokój

Klasa 3a rozpoczęła współpracę z teatrem Guliwer w projekcie #połączenia, w którym udział biorą cztery warszawskie szkoły podstawowe. Projekt polega na tworzeniu przez uczniów elementów przedstawienia teatralnego w jednej z kluczowych form – u nas to szeroko rozumiana scenografia. Już sam tekst przedstawienia został napisany przez dzieci, a teraz – pod kierunkiem aktorki, artysty plastyka, scenografa i wychowawcy – uczniowie tworzą kostiumy, rekwizyty, dekoracje oraz uczą się gry aktorskiej przygotowując swoje etiudy.

Brzmi ciekawie? A co jeśli to tylko połowa projektu?! Jeśli dorośli nie tylko POMAGAJĄ, lecz PODGLĄDAJĄ?!?! Pracując z dziećmi, artyści teatralni poznają dziecięcy sposób myślenia, zapamiętują pomysły, zbierają szkice i rysunki. Bo w tym samym czasie co dzieci, profesjonaliści przygotowują… to samo przedstawienie! Żyjemy w świecie, gdzie dorośli zakładają, że wiedzą, czym powinna być sztuka, jak należy ją tworzyć, co spodoba się dzieciom, no i żeby był w tym wątek edukacyjny i żeby każde działanie czegoś nas uczyło. A jeśli dzieci zrobią to lepiej? A jeśli WSPÓLNIE zrobimy to mistrzowsko? Nie ma lepszego sposobu na poznanie działania teatru niż wykonanie prawdziwej scenografii i występ na prawdziwej scenie. Uczniowie klasy 3a wiedzą już, że to nie jest takie proste – po warsztatach wychodzą zmęczeni, a czeka ich jeszcze ćwiczenie ról, przygotowywanie kolejnych inspiracji, materiałów. Efekty? Nasza sala jest ich pełna, ale finał dopiero w dniu premiery! 🙂

Skip to content