Szkoła Podstawowa nr 143 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie
Prace uczniówProjektyŻycie szkoły

Flora – co to i po co?

2022 został ustanowiony Rokiem Botaniki. Świat roślin kryje w sobie tak wiele niesamowitych ciekawostek, że jedna klasa nie byłaby w stanie sprostać zadaniom wielkiego projektu. Wszystkie klasy 1-3 połączyły siły i każda – z pomocą nauczycieli, edukatorów i rodziców – poznawała jakiś fragment przyrody.

Klasy III skupiły się na jesiennych dyniach i grzybach; tworzyły albumy (często z elementem przepisów kulinarnych), plansze mykologiczne, podzieliły się z nami fotorelacjami z rodzinnych wypraw na grzyby, wykonały niesamowitą makietę lasu i lapbooki.

Klasy II koncentrowały się na miejskich drzewach oraz roślinach zielnych, poznawały budowę roślin i ich niezwykłe właściwości lecznicze, przygotowały karty do zielników i albumów.

Klasy I wykorzystywały umiejętności zbierania, klasyfikowania, analizowania i własną wyobraźnię, tworząc niezwykłe kolaże z wykorzystaniem motywu liścia. Dodatkowo przyjrzały się warzywom i owocom w sztuce – uczniowie stworzyli apetyczne portrety.

Ważne było dla nas, aby działania wychodziły poza szkolne ławki i formy lekcji. Dzieciaki uczestniczyły w różnorodnych wycieczkach (Farma Dyń, Wioska “Pod Kogutem”, Ogród Botaniczny, spacery po parkach, lesie i w okolicach szkoły). Wiele klas wzięło udział w warsztatach przyrodniczych.

Uczniowie swoją wiedzę pokazali nam w tworzonych przez siebie grach planszowych, zielnikach, atlasach roślin. Zbierali i suszyli okazy roślinne, tworzyli bajeczne ilustracje, opisywali ciekawostki, poznawali także… łacińskie nazwy, które często brzmią jak fantastyczne zaklęcia.

Wielka wystawa międzyklasowego projektu “Rok Botaniki” znajduje się na II piętrze – serdecznie zapraszamy.

Skip to content