Szkoła Podstawowa nr 143 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie
WarsztatyŻycie szkoły

1a, 1b i 2a w podroży do wiecznego miasta

Mówią, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, ale w Rzymie każda droga opowiadała nam inną historię. Uczniowie z klasy 1a, 1b i 2a wyruszyli w podróż do wiecznego miasta Rzymu. To było jak wejście do kapsuły czasu, w której historia i kultura przeplatały się podczas warsztatów archeologicznych, w których uczestniczyliśmy.

Poznaliśmy codzienność ludzi żyjących 2000 lat temu w czasach Imperium Rzymskiego, mieliśmy okazję zrozumieć rolę archeologów w odkrywaniu historii ludzkości. Wykorzystując repliki i rekonstrukcje zabytków archeologicznych, braliśmy udział w manewrach rzymskich legionistów i tworzeniu szyku żółwia. Spróbowaliśmy swoich sił w pisaniu na woskowych tabliczkach za pomocą metalowych stilusów. Ułożyliśmy mozaikę przy wykorzystaniu prawdziwych marmurowych kostek i poznaliśmy zasadę działania akweduktów. Zbudowaliśmy model łuku architektonicznego. A na koniec graliśmy również w starożytną grę planszową i samodzielnie lepiliśmy z gliny własny egzemplarz planszy do rzymskiej gry Tabula Lusoria.

Tego dnia Rzym przeszłość nie była za nami, ale obok nas i kierowała każdym naszym krokiem, a każde odkrycie dodało nam nowy rozdział do naszej osobistej historii. Ciekawe, gdzie wyruszymy za rok?

Skip to content