Szkoła Podstawowa nr 143 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie
WarsztatyWycieczkiŻycie szkoły

Warsztaty poświęcone Janowi Matejce

Na początku lutego odbyły się kolejne zajęcia z cyklu historii sztuki dla dzieci i działań artystycznych dla klas II, zorganizowane we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury im. W. Broniewskiego. Tym razem głównym tematem warsztatów był wybitny polski malarz Jan Matejko. Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję zapoznać się z ciekawymi faktami z życia Jana Matejki. Przeanalizowali także wybrane przez niego obrazy, co pozwoliło im lepiej zrozumieć jego twórczość i przesłanie zawarte w poszczególnych dziełach. Szczególnie emocjonującym momentem zajęć było poznanie historii ukrycia obrazu “Bitwa pod Grunwaldem” podczas II wojny światowej, co dodatkowo podkreśliło znaczenie dzieł Jana Matejki w historii i kulturze polskiej. Uczniowie każdej z klas zostali zaangażowani w praktyczne działania artystyczne, podczas których, jak prawdziwi praktykanci w pracowni malarza, wspólnie tworzyli sceny historyczne, nawiązujące do tematyki obrazów Matejki.

Dodatkowo, klasa 2b miała okazję uczestniczyć w lekcji muzealnej pt. “W pracowni Jana Matejki”, która odbyła się w Zamku Królewskim. Podczas tej lekcji uczniowie mieli możliwość podziwiania wybranych dzieł Jana Matejki, takich jak “Rejtan – upadek Polski”, “Stefan Batory pod Pskowem”. Ta bezpośrednia styczność z oryginalnymi obrazami wzbogaciła ich wiedzę i zrozumienie sztuki oraz historii Polski.

Warsztaty kulturalne poświęcone Janowi Matejce stanowiły okazję do nauki i pogłębiania wiedzy o życiu i twórczości tego wybitnego artysty. Były okazją do aktywnego uczestnictwa w działaniach artystycznych, oraz doświadczania kultury w sposób bezpośredni i interaktywny. Dzięki zaangażowaniu uczniów oraz wsparciu instytucji kulturalnych, zajęcia te przyczyniły się do wzbogacenia edukacji artystycznej i kulturowej młodego pokolenia.

Ciekawostka 🙂 – czy wiecie, że w naszej szkole znajduje się reprodukcja obrazu Jana Matejki “Stańczyk”? Dzięki uprzejmości Rodzica z klasy 2B, dzieło zawisło na ścianie w sali historycznej. Bardzo dziękujemy! ❤️

Skip to content