Ślimak, ślimak pokaż rogi

Dnia 20 września uczniowie z klasy 3c uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych „Ślimak, ślimak pokaż rogi”. Na zajęciach dzieci poznały m.in. budowę ślimaka i okazało się, że nie ma on rogów, tylko dwie pary czułek, porusza się na jednej nodze i to całkiem sprawnie. Żywe ślimaki, które uczniowie obserwowali, to pospolite wstężyki ogrodowe. Uczniowie obserwowali też przedstawicieli innych gatunków ślimaków występujące w Polsce: lądowe winniczki, bursztynka, wodne zatoczki czy też  błotniarka. Na terenach terenach zielonych poznaliśmy mniej przyjemne, nagie ślimaki, np. pomrowy i śliniki. Czynią one niestety spustoszenie na działkach, zjadając hodowane tam rośliny. Niby ślimaki zębów nie mają, ale na ich języczkach są rogowe ząbki, którymi ścierają pokarm. Ząbki te nazwano „tarką” . Zachwyt wzbudziła kolekcja muszli egzotycznych ślimaków morskich. Niektórych zdziwiła informacja, że niektóre gatunki ślimaków się jada, a ich śluz używany jest do pielęgnacji cery w postaci maseczek lub w kremach wygładzających zmarszczki. Przykro było się rozstawać z miłymi ślimakami –wstężykami. Więc na pamiątkę zrobiliśmy papierowego ślimaka origami.

Skip to content