Szkoła Podstawowa nr 143 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie
BibliotekaWydarzeniaŻycie szkoły

„Biblioteka – świat w jednym miejscu”

„Biblioteka – świat w jednym miejscu” to hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek zorganizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, w dniach 8-15 maja 2022 i ma na celu podkreślanie roli czytania oraz bibliotek w poprawie jakości życia i edukacji.

Cały świat w jednym miejscu. Cała wiedza o świecie na wyciągnięcie ręki. Wystarczy wejść – i można być tu, a zarazem wszędzie. Wystarczy sięgnąć po tę lub inną książkę, by znaleźć się w XIX-wiecznej Anglii, w starożytnym Rzymie, na Tasmanii, Alasce, Antarktydzie, podróżować po Bliskim Wschodzie z Aleksandrem Macedońskim, a po Galii z Juliuszem Cezarem, budować kolej birmańską z jeńcami wojennymi lub przemycać literaturę wspólnie z bibliotekarzami z Timbuktu. Albo wyruszyć w Kosmos – ten rzeczywisty ze Stephenem Hawkingiem lub wyimaginowany z bohaterami Trylogii kosmicznej C.S. Lewisa.

Nasza biblioteka szkolna włączyła się do akcji, organizując imprezy zachęcające do czytania. 10 maja 2022 r. odbyły się zajęcia pt. „Plastusiowa mama” na temat Marii Kownackiej prowadzone przez p. Mariolę Pryzwan, autorkę biografii pisarki. Uczniowie klasy 1c z mieli okazję poznać wiele ciekawych szczegółów z życia pisarki, posłuchać archiwalnych nagrań czytanych przez nią fragmentów książki oraz obejrzeć wystawę książek autorstwa Marii Kownackiej dostępnych w naszej bibliotece.

11 maja 2022 r. było uroczyste przyjęcie uczniów klas pierwszych w poczet czytelników biblioteki szkolnej, o którym pisaliśmy tutaj.

Skip to content