Szkoła Podstawowa nr 143 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie
Wycieczki

Po co algom światło, czyli dlaczego ekologia jest tak ważna

Chwilę przed rozpoczęciem roku akademickiego udało się nam odwiedzić Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego i w Laboratorium Fotosyntezy i Paliw Słonecznych uczestniczyć w wykładzie na temat fotosyntezy, dowiadując się, jak rośliny produkują dla nas tlen. Wesołą niespodzianką było powitanie nas przez naukowców z Włoch i Francji, ponieważ wycieczka miała miejsce podczas Europejskiego Dnia Języków. Następnie zwiedziliśmy laboratoria, oglądaliśmy nowoczesny sprzęt laboratoryjny, obserwowaliśmy ciekły azot, a na koniec przygotowaliśmy preparaty z alg, za pomocą których możemy obecnie obserwować ich fotosyntetyczną aktywność. Co to oznacza? Te algi, które siedzą zamknięte w szafie, nie są szczęśliwe bez światła, a preparat ma ciemny kolor; te, które mogą swobodnie korzystać ze światła słonecznego, będą dbały, aby preparat pozostawał jasny. Słońce jest ważne, rośliny są ważne, a problemy środowiska nie są bajką – podejmując działania ekologiczne dbamy o nas samych!

Skip to content