Szkoła Podstawowa nr 143 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie
ProjektyŻycie szkoły

Program “Warszawska Energia”

Kilka naszych klas III po raz kolejny uczestniczyło w programie „Warszawska Energia” organizowanym przez MDK Łazienkowska. Początkowo przypominaliśmy sobie nasze wiadomości z zeszłego roku. Graliśmy w gry planszowe otrzymane od organizatorów, sami układaliśmy różne zadania. Następnie dzieciaki wzięły udział we wspaniałych warsztatach, podczas których dowiadywały się, co to jest prąd i jakie są jego właściwości. Zbudowały różnorodne obwody (z wykorzystaniem kolorowych żaróweczek), których część działała, a w niektórych dochodziło do spięć. Poznały też inne ciekawe pojęcia, jak opornik, przewód; zastanawiały się, dlaczego zwykła żarówka pobiera więcej prądu niż lampka ledowa. Podczas kolejnych warsztatów uczniowie poznali historię wynalezienia żarówki i lampek choinkowych. Pokazano nam wiele wynalazków, które chroniły choinki (a tym samym domy) przed pożarem. Każdy uczestnik skonstruował dla siebie lampkę świąteczną – świecąc rzucała zielony cień choinki na ścianę.

We własnym zakresie poznaliśmy także historię Ignacego Łukaszewicza oraz jego wynalazku – lampy naftowej; korzystaliśmy z gier, filmów, wykonaliśmy lapbooki. Po pewnym czasie odwiedziła nas p. Ania, która podczas kreatywnych warsztatów pokazała nam różne rodzaje gier i rozwiązań, jakie w nich zastosowano. Przez kilka dni zastanawialiśmy się nad tematem i omawialiśmy pomysły na nasze klasowe gry. Poszczególne klasy skupiły się bezpośrednio na rodzajach energii, ekologii lub poszły nieco dalej analizując częste zjawisko smogu w Warszawie. Dzieci dokonywały podziału zadań, tworząc wspólny efekt. Gry zostają z nami, ale chętnie dzielimy się nimi z innymi klasami. 🙂

Wszystkie warsztaty miały bardzo aktywny program, w którym dzieci mogły tworzyć, konstruować, doświadczać. Przed nami jeszcze Warszawski Międzyszkolny Turniej Gier – czekamy z niecierpliwością!

 

Skip to content