Szkoła Podstawowa nr 143 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie

Akademia Przyszłości

CZYM JEST AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI?

Wolontariusz-Tutor spotykając się regularnie z dzieckiem, uczy je wygrywać! Pokazuje jego dobre strony. Podnosi jego samoocenę. Sprawia, że dziecku zaczyna się chcieć.

Przynajmniej raz w tygodniu odbywają się indywidualne zajęcia z uczniem. Podczas spotkań realizowany jest System Motywatorów Zmiany. Krok po kroku buduje się w dziecku wiarę w jego możliwości w obszarze, z którym ma problemy.

Nie rzadziej niż raz na dwa miesiące organizowane są wspólne wyjścia do kina, teatru, opery, muzeum, na kręgle, basen czy spotkania z interesującymi ludźmi ze świata biznesu, nauki i sztuki. Dziecko poszerza swoje horyzonty. Podopieczni AKADEMII PRZYSZŁOŚCI to mali ludzie „z długą historią”. System Motywatorów Zmiany sprawia, że dzieci są zmotywowane i przygotowane do dorosłego życia. Nie zmienia się ich świata, nie usuwa przeszkód z drogi, ale uczy, jak sobie w tym świecie radzić.

W indeksie tutor wpisuje sukcesy – najpierw małe, najmniejsze. A z czasem, przez kolejne wpisy tworzy w dziecku nawyk wygrywania.

Dziecko razem z tutorem opracowuje zasady wspólnej pracy. Współtworzy je. Zasady obowiązują zarówno tutora, jak i dziecko. Dziecko od początku jest partnerem.

Wolontariusz nie udziela korepetycji, nie zastępuje rodzica w opiece nad dzieckiem, nie odrabia z dzieckiem lekcji. Pomaga w rozwoju, uczy radości z poznawania świata, motywuje do nauki. Pokazuje, że uczenie się może być satysfakcjonujące.

Rok szkolny 2018/2019

Archiwum

Skoro strażak może zostać wolontariuszem Szlachetnej PACZKI, to czemu nie mały student AKADEMII PRZYSZŁOŚCI? 10 grudnia świat stanął na głowie – dzieci, którym pomagają SuperW Akademii, same stały się wolontariuszami.

W sobotę magazyn Szlachetnej PACZKI na Pradze Północ zaangażował do pomocy nietypowych wolontariuszy – dzieci z AKADEMII PRZYSZŁOŚCI w SP30 i SP143. Mali studenci z Kolegium na Saskiej Kępie już od dwóch tygodni przygotowywali się do finału Szlachetnej PACZKI. Razem ze swoimi wolontariuszami podczas spotkań przygotowywały kartki dla Darczyńców. Klejąc gwiazdki i rysując bałwanki na zajęciach dzieci poznawały znaczenie słowa „wolontariat”, dowiedziały się, jak mądrze pomagać i czym jest Szlachetna PACZKA.

Finałowa sobota była bardziej aktywna. Dzieci od razu zostały zaangażowane do różnych prac, a tych w magazynie Szlachetnej PACZKI nigdy nie brakuje. Patryk wraz z bratem nosił lżejsze pudełka, Kuba i Natalia witali Darczyńców, wszyscy też pakowali paczki w ozdobny, świąteczny papier. Na wieczornej Wigilii nie mogło zabraknąć małych wolontariuszy z AKADEMII PRZYSZŁOŚCI. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się kolędowanie. Mały Patryk stanął na środku sceny i odważnie zaśpiewał kilka piosenek do mikrofonu. Dzięki niemu pozostałe dzieci odważyły się i razem zaśpiewały jeszcze kilka kolęd. Na pożegnanie każdy mały student otrzymał drobny świąteczny prezent.

Marsz dla Darczyńców Szlachetnej Paczki i AKADEMII PRZYSZŁOŚCI

Dzieci to najlepsza inwestycja w przyszłość. Dlatego w ostatnią sobotę mali studenci z naszej szkoły, czyli Natalia, Kuba, Patryk i Fabian wraz z wolontariuszami wzięli udział w Marszu Szlachetnej Paczki i AKADEMII PRZYSZŁOŚCI. Tłumy wolontariuszy i dzieci zebrały się w sobotnie przedpołudnie na Krakowskim Przedmieściu zachęcić jak najwięcej osób do pomocy konkretnej Rodzinie lub Dziecku. Było mnóstwo kolorowych balonów, flag i transparentów. Towarzyszyła policyjna orkiestra, która na wielkich trąbach (helikonach) przygrywała do marszu. Mali studenci z Saskiej Kępy mieli szansę spotkać znanych ludzi i przyjrzeć się królowi Zygmuntowi stojącemu na kolumnie.

Wystartowała kolejna edycja AKADEMII PRZYSZŁOŚCI​

Kto by pomyślał, że ponad dwieście uczniów szkół podstawowych odbierze indeksy na wyższej uczelni? W ostatnią sobotę, 29 października, także wybrani uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w uroczystej Inauguracji XIV edycji AKADEMII PRZYSZŁOŚCI w Gmachu Głównym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Podczas wydarzenia dzieci odebrały Indeksy Sukcesów, w których będą przez cały rok szkolny zapisywać swoje małe zwycięstwa. Był też czas na atrakcje: przed widownią wypełnioną dziećmi wystąpił zespół taneczny Hula Hop oraz chłopiec chodzący po szkle. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać wolontariuszy, którzy będą z nimi pracować w ciągu najbliższej edycji.

To już czwarty rok działania programu AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI w SP nr 143. W tym roku programem objęta jest dziesiątka dzieci. Małym studentom życzymy samych sukcesów i wytrwałości w osiągnięciu zamierzonych celów!​

Skip to content