Bezpieczeństwo w sieci
BEZPIECZNIE KORZYSTAMY Z INTERNETU
Materiały edukacyjne do pobrania
W ramach współpracy z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji, Fundacja Dzieci Niczyje realizowała projekt „Trening kompetencji cyfrowych”, w ramach którego przygotowała materiały edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa online:
- scenariusz zajęć „Sztuka szukania” o wyszukiwarkach online
- scenariusz zajęć „Przygody fejsmena” o bezpieczeństwie w serwisach społecznościowych
- scenariusz zajęć „Mój wizerunek online” o kreowaniu wizerunku w sieci
- kurs e-learning „Dbaj o fejs”
Materiały będą sukcesywnie udostępniane na stronie: www.dzieckowsieci.fdn.pl/trening-kompetencji
Dyżurnet.pl – Rodzicu, od ciebie zależy bezpieczeństwo twojego dziecka
Najnowsze badania przeprowadzone przez NASK Nastolatki 3.0 wskazują, że prawie 60% młodych ludzi spotkało się w sieci ze zjawiskiem poniżania i ośmieszania. Wielu takich sytuacji dałoby się uniknąć gdyby rodzice w porę ostrzegli dzieci przed konsekwencjami podejmowania ryzykownych zachowań w Internecie.
Ostrzegajmy przed cyberprzemocą!
Ze wspomnianych badań wynika, że najbardziej popularną aktywnością nastolatków na profilach w portalach społecznościowych jest zamieszczanie własnych zdjęć i filmów. Deklaruje ją aż 79,3% badanych. Część z tych materiałów służy później rówieśnikom do poniżania i ośmieszania kolegów i koleżanek. Aż 58,1% nastolatków deklaruje, że spotkała się z takim zjawiskiem w stosunku do swoich znajomych. Natomiast rozpowszechnianie kompromitujących materiałów na temat swoich kolegów zauważyło 33,3% badanych.
Tym ważniejsze wydaje się ostrzeganie nastoletnich dzieci przed zbyt pochopnym tworzeniem, a tym bardziej umieszczaniem własnego wizerunku w Internecie szczególnie w kontekście, który może być odebrany jako seksualny. Takie materiały mogą być bowiem użyte przeciwko nim przez rówieśników, ale także ściągnięte i dalej dystrybuowane przez pedofili.
Dlatego warto aby rodzice uczyli swoje dorastające dzieci, jakie własne zdjęcia i filmy bezpiecznie publikować w Internecie. Ta świadomość może być niezwykle cenna dla młodzieży i ochronić je przed cyberprzemocą.
Rozmawiajmy, aby dzieci nam ufały!
Innym bardzo niebezpiecznym zjawiskiem są ryzykowne zachowania nastolatków będące konsekwencją działań w sieci. Z badań NASK wynika, że 23,1% badanej młodzieży spotkało się z osobą dorosłą poznaną w Internecie! A 61,4% z nich nie poinformowało o tym fakcie rodziców. Część, co prawda, uprzedzało o tym chociaż znajomych, ale aż 28,9% nie dało znać o tym fakcie nikomu.
Wynika z tego, że nie wszystkie nastolatki zdają sobie sprawę z możliwych, niebezpiecznych konsekwencji takich spotkań, stawiając się w pozycji potencjalnej ofiary napaści seksualnej, która może być dodatkowo nagrana i umieszczona w sieci.
We wrześniu 2016 roku zespół Dyżurnet.pl rozpoczął kampanię społeczną Możesz pomóc – reaguj, zgłoś!. Ma ona zwrócić uwagę użytkowników Internetu na znaczenie odpowiedniego reagowania na pojawiające się w sieci materiały przedstawiające seksualne wykorzystywanie nieletnich lub prezentujące wizerunki dzieci w kontekście seksualnym.
Więcej o kampanii Możesz pomóc – reaguj, zgłoś! http://reagujzglos.dyzurnet.pl/
Zobacz spot kampanii
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tych oraz o innych zagrożeniach w internecie, poznać możliwe metody zapobiegania oraz reagowania na nie, bądź skorzystać z naszej oferty edukacyjnej zapraszamy do kontaktu z Akademią NASK na www.akademia.nask.pl.
GROŹNY SMARTFON DZIECKA
Quizy dla dzieci i dorosłych na temat bezpieczeństwa w Internecie
W październiku 2013 r., w ramach Europejskiego Miesiąca Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni odbyła się kampania na rzecz wzrostu świadomości bezpieczeństwa, przeprowadzona przez NASK ph. “Bezpieczeństwo on-line wymaga twojego zaangażowania”.
W ramach kampanii powstały m.in. dwa quizy wiedzy o bezpieczeństwie “Poznaj bezpieczny Internet z Plikiem i Folderem” dla dzieci w wieku 7-10 lat przygotowany przez zespół Akademii NASK oraz quiz “Zostań cyberbezpiecznikiem” przygotowany przez zespół CERT Polska dla dorosłych użytkowników Internetu.
Zapraszamy do sprawdzenia swojej wiedzy o bezpieczeństwie w Internecie. Oba quizy dostępne są na stronie www.bezpiecznymiesiac.pl
Trening kompetencji cyfrowych
W ramach współpracy z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji, Fundacja Dzieci Niczyje zrealizowała projekt „Trening kompetencji cyfrowych”, mający na celu zwrócenie uwagi młodych ludzi na kwestie ich wizerunku online, prywatności w serwisach społecznościowych oraz zasad efektywnego korzystania z wyszukiwarek. W ramach projektu zostały przygotowane materiały edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online:
– scenariusz zajęć „Sztuka szukania” o wyszukiwarkach online;
– scenariusz zajęć „Przygody Fejsmena” o bezpieczeństwie w serwisach społecznościowych;
– scenariusz zajęć „Mój wizerunek online” o kreowaniu wizerunku w sieci;
– kurs e-learning „Dbaj o fejs”.
Zachęcamy Państwa (nie tylko nauczycieli) do zapoznania się z wypracowanymi materiałami na stronie: www.dzieckowsieci.fdn.pl/trening-kompetencji.
Ochrona wizerunku w sieci
Zapraszamy do zapoznania się z ciekawym materiałem dotyczącym ochrony wizerunku w sieci.
Pomyśl zanim wrzucisz ! – Poradnik dla rodziców na temat ochrony wizerunku dzieci w internecie.